Frodo

  Co mě zajímá

  Nikdy a za žádných okolností se nenudím

Menu

Hlavní stránka

Procházka životem
Prostějov
Otinoves
Děda klempíř
ZDŠ na Husově náměstí
Gymnázium Jiřího Wolkera
VUT v Brně

Výzkumný ústav oděvní
Oborové výpočetní středisko
Počítač EC 1021
Minipočítač SM 4.20
Co jsem tam dělal já

Rolný s.r.o.
Nemocnice Prostějov

Co mě zajímá
Počítače
Počítačové hry
Doprava
Program BAHN
Literatura

Nápady
Rodina
Panstext

NET Rádio Rekordér

Literární tvorba
Abnormalita VR 873
Čestné jméno
Hůlka Vardy
Jiné místo, jiný čas
Metropolis
Myšlenkový pokus
Nepřítel čas
Šperky Albionu

Literární servery
Liter.cz
SASPI
(Metodika)

Odkazy

Prostějov
Pro Prostějov
Nemocnice Prostějov
Prostějovské odkazy
PVfree.net

SASPI
Liter.cz
Epika

Zbyňka Šolcová

Jízdní řády
České dráhy
ŽelPage
FTL a.s.
Dopravní web

Google
Seznam

Wikipedie

Pevnost.cz
Fantasy Planet

Spolužáci
Lidé.cz
Facebook

Podněty.cz
KOHRA Group s.r.o.

Prostějovský deník
Prostějovský večerník

Otinoves
Otinoves - nové
Mlékárna Otinoves

Návštěvy

TOPlist

Počítače

Počítače se staly mou profesí a vždy byly i mým koníčkem. Už v době mé práce ve Výzkumném ústavu oděvním na počítači EC 1021 jsem se zabýval některými aspekty, které přímo nespadaly do mých povinností. Vytvořil jsem například archivační program VTOC (volume table of content - adresář) disků. Tím jsem se přiblížil více tajům operačního systému. Poněkud hlouběji do systémového programování jsem se ponořil na počítači SM 4.20. Studoval jsem zákonitosti operačního systému RSX 11M a psal programy, které OS doplňovaly a obohacovaly. Po zkušenostech s tímhle nádherným operačním systémem se mi nemůžete divit, že jsem nikdy nepřišel na chuť MS-DOS nebo jeho šíleně náročné nadstavbě MS-Windows. A když jsem se konečně dostal k Linuxu, ztrácel jsem už schopnost koncentrace, takže jen doufám, že si někdy s tímto systémem "začnu" trošku víc, než když jsem vytvořil pár krkolomných dávek, které jsem připravoval v nemocnici pro náš systém strojově zpracovávaných statistik.

Za svého života jsem se naučil programovat ve spoustě různých prostředí. Začínal jsem Fortranem, následoval Assembler EC 1021, Pascal, Cobol, REDAP, FoxPlus a FoxPro. Drobné pokusy jsem absolvoval i v C+ a Delphi, trošku více jsem se naučil pod Windows pracovat s VisualFoxPro. Můj zájem byl tedy převážně rázu softwarového. Kromě programování jsem se naučil solidně pracovat s textovými editory od legendární T602 přes její Windowsovou verzi Wintext602 až k MS-Wordu. Taky tabulkové procesory nemohly chybět - nejlépe jsem se orientoval v MS-Excelu. A pak nastoupily nástroje pro vytváření webových stránek, e-mailové klienty, prohlížeče stránek a mnoho dalšího. Považuji se spíše za dobře poučeného uživatele než za prvotřídního experta. Nedokážu si dnes už pořádně nainstalovat operační systém, což mě jako bývalého systémáka poněkud rmoutí, ale co nadělám, vývoj jde příliš rychle dopředu a člověk nestíhá.

V oblasti hardware se moc pevný v kramflecích necítím. Teoreticky bych uměl poskládat počítač typu PC, ale raději to nezkouším. Úplně mi stačí, když dokážu přidat nebo ubrat nějakou tu kartu, vyčistit a seřídit tiskárnu a podobné primitivní věci.

S počítači souvisí i hraní počítačových her.

(c) 2010 - 2013 Pavel D. F. Hrubý, paveldf@gmail.com